TITLE

DESCRIPTION

Narodowe Święto Niepodległości

"Wielka godzina, na którą czekał naród polski, wybiła... Załamała się okupacja austriacka, trzeszczały w posadach rządy niemieckie, władzę przejęli Polacy..." - te słowa, przypomnienie wydarzeń z listopada 1918 roku, usłyszeliśmy podczas występu kl. IIIB z okazji 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. A także: "Żołnierze, obejmuję nad Wami komendę w chwili, gdy serce w każdym Polaku bije silniej i żywiej..." - to już słowa Józefa Piłsudskiego, Naczelnego Wodza Polski, w rolę którego wcielił się jeden z uczniów. 10 listopada w naszej szkole w kilku scenkach-skojarzeniach do Święta Niepodległości klasa IIIB przypomniała o trudnych czasach niewoli (odczucia i myśli  Polaków wtedy żyjących ukazane na tle muzyki Chopina, scenka obrony mowy polskiej dzieci z Wrześni), wspomnienie dnia 11 listopada 1918 roku (postać Józefa Piłsudskiego, przemarsz wojsk i pieśń "Legiony") oraz Wolność przeżywana również w czasach współczesnych (radość,  troska i poszanowanie wartości z niej wynikających). Nie zabrakło również symboli państwa polskiego. Uroczyście odśpiewano hymn "Mazurek Dąbrowskiego". Była to jedna z najważniejszych lekcji historii.  

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress