Konferencje, szkolenia, warsztaty

RELACJA Z I KONFERENCJI AKADEMII ŚWIADOMEGO RODZICA - 17 MAJA 2014 r.

17 maja 2014r. o 9.00 w legionowskim ratuszu rozpoczęła się konferencja poświęcona wychowywaniu dzieci. Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Legionowie w ramach Akademii Świadomego Rodzica zaproponowała temat: „Dziecko w XXI wieku. Jak sprostać wymaganiom!” Oto nazwiska prelegentów: Marek Kaczmarzyk, biolog i dydaktyk, autor podręczników i programów szkolnych, kierownik Pracowni Dydaktyki Biologii Uniwersytetu Śląskiego; Witold Kołodziejczyk , redaktor naczelny miesięcznika „Edukacja i dialog”, promotor wykorzystania nowoczesnych technologii w nauczaniu; Joanna Drosio – Czaplińska psycholog, dziennikarka współpracująca z tygodnikiem „Polityka”, Aleksandra Podlaszewska, psycholog; Magdalena Roszak, doktorantka Wyższej Szkoły Nauk Społecznych „Pedagogium”.   Doktor Kaczmarzyk zaproponował nowe podejście do zagadnień związanych z procesami uczenia się i nauczania, mówił m.in. o neuronach lustrzanych, które mają ogromne znaczenie w praktyce dydaktycznej. Jeśli nauczyciel, jego gestykulacja, sposób, w jaki mówi, i brzmienie głosu sugerują, że to, co przekazuje, jest dla niego samego ważne, budzi w nim emocje, motywuje do poszukiwań i myślenia, podobne stany mogą pojawić się także w umysłach obserwujących go uczniów. Nawet jeśli słowa nie zawsze są w stanie przekonać słuchaczy o znaczeniu tego, czego właśnie się uczą, być może przekonają ich o tym ich własne neurony lustrzane. Doktor przekonywał, że warto spróbować zrozumieć bunt nastolatka.   Potem usłyszeliśmy o zmianach poziomu dopaminy u nastolatków i niskim poziomie melatoniny- hormonu odpowiedzialnego za rytm dobowy. Sen najbardziej optymalny dla nastolatka jest między 24.00 a 8.00. Psycholog Aleksandra Podlaszewska i doktorantka Magdalena Roszak zwróciły uwagę na to, że rozwijanie potencjału intelektualnego dzieci zaczynamy coraz wcześniej. Niestety przybiera to formę większej ilości zajęć, aktywności i bodźców, za którymi mózg dziecka nie nadąża. Jest ono przeciążone i zmęczone. Trzeba dać mu więcej czasu na zabawę, odpoczynek- alarmowały prelegentki.   Joanna Dorosio – Czaplińska i Iwona Zabielska- Stadnik podkreślały, że rodzicielstwo to nie tylko macierzyństwo, ale i ojcostwo. Zauważyły, że ojcowie niejednokrotnie włączyliby się w proces wychowania dzieci, ale często nie pozwalają na to matki.   I oto ostatnie wystąpienie. Witold Kołodziejczyk podkreślał, czym jest „uświadomiona, skuteczna komunikacja”. „Uświadomiona” – wiemy, co chcemy wyrazić i świadomie wybieramy najlepszy sposób przekazu, mamy kontrolę nad emocjami i wypowiadanymi słowami. „Skuteczna” – osiągamy to , na czym nam zależy. Interesującą puentą była debata. Wołano „uczymy się wszędzie”, „wyjdźmy z ławek w przestrzeń publiczną” , „wyprowadźmy dzieci ze szkoły”, „zadbajmy o jakość wolnego czasu”, „bezpieczeństwo w różnorodności”.   Dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II Helena Olkucka na zakończenie, ku naszemu zadowoleniu, obiecała, że w przyszłym roku szkolnym zorganizuje kolejną konferencję tego typu.

Małgorzata Róg

5fakademia-swiadomego